/ Warsztaty Terapii Zajęciowej

/ Co to jest za miejsce?

„Zajęcie jest najlepszym naturalnym lekarzem i podstawą szczęścia człowieka” - Claudius Galenus

Dzięki kilkuletnim staraniom Fundacja Pomocy Dzieciom "A kuku" na podstawie umowy zawartej z Zarządem Powiatu Nowodworskiego, 31 grudnia 2019 roku uruchomiła Warsztat Terapii Zajęciowej "w Sercu Kampinosu" w Górkach, gmina Leoncin, powiat Nowy Dwór Mazowiecki.

Warsztat Terapii Zajęciowej (w skrócie WTZ) skupia się na rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Rehabilitacja odbywa się poprzez terapię w kilkuosobowych grupach, pod okiem wykwalifikowanych terapeutów.

W naszym WTZ, rehabilitacja prowadzona jest w 5 pracowniach tematycznych, gdzie nasi podopieczni mogą rozwijać swoje zainteresowania, zdolności i pasje. Mają możliwość korzystania z porad psychologa, pedagoga i doradcy zawodowego.

W ramach zajęć uczestniczą w wydarzeniach kulturowych w powiecie nowodworskim, ćwiczeniach ogólnousprawniających, wyjściach do kina, miejsc użyteczności publicznej. Nawiązaliśmy współpracę ze stadniną koni w ramach hipoterapii.

W trakcie całego roku celebrujemy urodziny, jubileusze, Święta kalendarzowe. W planach mamy organizację wyjazdów, wycieczek oraz udział w turnusach rehabilitacyjnych.

Miejsce w którym usytuowany jest WTZ jest w samym środku Kampinoskiego Parku Narodowego, który umożliwia nam codzienny kontakt z naturą.

Pracownie w jakich realizujemy zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, to:
1. Pracowni muzyczno-teatralnej
2. Pracowni dziewiarsko-krawieckiej
3. Pracowni rehabilitacyjno-rekreacyjnej
4. Pracowni multimedialnej
5. Pracowni zajęć codziennych i gospodarstwa domowego

Każdego dnia tworzymy atmosferę przyjaźni, zaufania i pomocy. Praca z osobami z niepełnosprawnościami to nasza pasja i źródło radości, dzięki czemu zwykła codzienność wzbogaca się o nowe doświadczenia. Nasza myśl przewodnia:

„Warsztat powstał by pomagać łącząc ludzi. Tych niosących pomoc z tymi potrzebującymi. Tych starszych i tych młodszych. Tych mniejszych i trochę większych. Uczymy się od siebie nawzajem każdego dnia”.